Her story

The Most Historic Moments
in Women's History

סוג’ורנר טרות’ נואמת את נאומה “האין אני אישה?”

קרדיט: National Portrait Gallery, Smithsonian Institution

אפרו-אמריקאית, בת למשפחת עבדים אפריקאית. בגיל 9 נמכרה יחד עם עדר כבשים תמורת 100$. אחד מילדיה נמכר גם כן לעבדות בגיל 5 והיא החליטה לא להישאר אדישה ופנתה לבית המשפט – בכך הפכה לאישה השחורה הראשונה, שפחה לשעבר, שתובעת גבר לבן ומנצחת בבית המשפט. היא הצליחה להימלט מהעבדות והפכה לאחת הפעילות הראשונות בעולם לזכויות נשים. את הנאום המפורסם ביותר נאמה בכנס למען זכויות נשים באוהיו בשנת 1851 והמשפט ‘האין אני אישה?’ הפך לסמל של המאבק למען זכויות נשים.

על פי הערכות 29 מיליון נערות ונשים הם קורבן של העבדות המודרנית.

‘יום האישה הבינלאומי’ נחגג לראשונה

קרדיט: Kheel Center / Flickr

יותר ממיליון אנשים צעדו למען זכויות הנשים ביום האישה הבינלאומי הראשון, שנחגג ברחבי העולם בשנת 1911. מעבר לזכות ההצבעה והאפשרות למלא תפקידים ציבוריים, הנשים דרשו זכויות בתחום העבודה ופעלו למען הפסקת האפליה במקומות העבודה. באופן אבסורדי, רק שבוע לאחר מכן נהרגו 145 נשים בשריפה במפעל, אסון זה משך תשומת לב משמעותית לתנאי העבודה ולחוקי התעסוקה של נשים בארה”ב.

נשים מהוות היום חלק מרכזי בכלכלה ומספקות תמיכה כלכלית חיונית למשפחותיהן. יותר מ-64% אחוז מהאימהות הן המפרנסות העיקריות או המפרנסות השותפות במשפחותיהן.

זכות ההצבעה לנשים

ב-18 באוגוסט 1920, לאחר מאבק של 72 שנים, אושר התיקון ה-19 לחוקה האמריקאית המאפשר לכל הנשים האמריקאיות את זכות ההצבעה. התיקון היווה ניצחון גדול עבור הפעילים למען זכויות נשים שנלחמו למען זכות ההצבעה עשרות שנים. באותה השנה נערכו הבחירות הראשונות לאספת הנבחרים של כנסת ישראל ולאחר דיונים וויכוחים רבים ניתנה זכות ההצעה גם לנשות היישוב היהודי בארץ ישראל המנדטורית.

בשנת 2022 קיימת רק מדינה אחת האוסרת על נשים להצביע – בערב הסעודית לנשים אסור להצביע או לכהן בתפקידים ציבוריים

הקמת הארגון הלאומי לנשים

קרדיט: Getty Images

ב-30 ביוני 1966 נוסד הארגון הלאומי לנשים (NOW) על ידי קבוצת פעילים שביקשו לשים קץ לאפליה על רקע מגדר. כיום נותר הארגון כאבן יסוד בתנועה לזכויות נשים והוא הארגון הגדול ביותר של פעילי זכויות נשים בארצות הברית, הפועל לשינוי חברתי. הארגון מתמקד מאז ועד היום בתחומים הבאים: הזכות לרבייה, גישה לשירותי בריאות, מאבק באלימות נגד נשים, שוויון חוקתי, סיום גזענות, זכויות להט”ב, וצדק כלכלי.

בארגון חברים מעל 500,000 אנשים.

הפגנת ‘שריפת החזיות’

קרדיט: Bettmann Archive/Getty Images

בניגוד למה שנהוג לחשוב, שום חזיות לא נשרפו במהלך מחאת ה-7 בספטמבר 1968 מחוץ לתחרות היופי מיס אמריקה. אבל 400 פמיניסטיות כן זרקו סמלים של מה שהן ראו כאמצעי של החברה לדכא אותן – כולל חזיות – ל”פח אשפה של החופש” במחאה נגד תחרות היופי אשר מייצגת בעיניהן סטנדרטים בלתי ניתנים להשגה של יופי.

בשנת 2019 נשים בשוויץ עוררו מחאה רחבה נגד פערי השכר, תופעת ההטרדות המיניות ואלימות נגד נשים. כחלק מהמחאה נשים שרפו חזיות וחסמו כבישים.

גלוריה סטיינם פותחת את המגזין “גברת”

קרדיט: Ms. Magazine‏

מגזין פמיניסטי ליברלי אשר המטרה שלו הייתה לייצר שיח פוליטי פמיניסטי. המגזין היווה פלטפורמה בה לראשונה נושאים מורכבים ומרכזיים קיבלו במה, לדוגמא -הטרדות מיניות, אלימות נגד נשים, דימוי גוף וכו’. עד כה כתבות שפנו לנשים דיברו בעיקר על טיפים לניקיון, מתכונים, טיפוח ועוד. כתבה מהגיליון הראשון, אשר דיברה על הפלות והציגה נשים שעשו הפלות למרות שהיו לא חוקיות, גרמה לשינוי של פסיקת בית המשפט העליון של ארה”ב בנוגע להפלות וקבע כי בשליש הראשון של ההריון ניתן לעשות הפלות.

במדינות האוסרות הפלה, גדל אחוז ההפלות ב-30 שנה האחרונות ב-36%. המשמעות של כך, היא כ-20 מיליון הפלות לא מפוקחות בשנה ברחבי העולם.

נשים יכולות להנפיק כרטיס אשראי – לבד

קרדיט: IBM

עד שהקונגרס האמריקאי לא העביר את חוק שוויון האשראי, אישה לא יכלה להנפיק כרטיס אשראי ללא חתימה והסכמה של גבר. החוק החדש החליט שאפליה על סמך מגדר בעת הנפקת כרטיסי אשראי היא לא חוקית. ההחלטה נתנה לנשים סוף סוף לנשים גישה עצמאית לכסף שלהן ולקחה את הכוח של הגברים לשלוט עליהן באמצעות כסף.

16% מהמבוגרים אומרים שהם חוו התעללות כלכלית.

קרב המינים

קרדיט: AP‏

משחק טניס בין בילי ג’ין קינג ובובי ריגס. הקרב החל כאשר ריגס טען כי כל הבאז שיש סביב טניס נשים הוא מוערך יתר על המידה אם גבר בן 55, אשר כבר לא בשיאו, יכול לנצח את הטניסאיות הטובות בעולם. בהתחלה קינג לא הסכימה לקרב, אך היא הבינה שאם הקרב לא יתקיים הטניס הנשי יחזור 50 שנה אחורה. במשחק ששודר מול מיליוני אנשים והפך להיות אירוע הספורט המשודר ביותר בהיסטוריה, קינג ניצחה ומיצבה את הספורטאיות כראויות להערכה והכרה.

בקרב הספורטאים המקצועיים נשים מהוות רק 17.9% מכלל הספורטאים. על כל דולר שספורטאי מרווח ספורטאית תרוויח 82 סנט.

מחאת #MeToo

קרדיט: AFP

המחאה החלה להתפשט בעקבות ההאשטאג #MeToo שהופץ ברשתות החברתיות במטרה להציג את כמות הנשים הנפגעות מינית. המחאה החלה בעקבות הפרשה של הארווי ויינסטין שהואשם על ידי מעל 100 נשים על הטרדה ותקיפה מינית. המחאה גרמה לנשים רבות לא לפחד ולהתלונן על גברים שתקפו אותן והובילה לשינוי משמעותי בתודעה הציבורית העולמית בנושאים אלו. ההאשטאג הציף את הרשתות החברתיות בכל העולם בצירוף סיפורי האישי של נשים רבות אשר בחרו לחשוף את סיפורן בפנים גלויות. המחאה השאירה את חותמה עד היום.

כ-35% מהנשים בעולם עוברות פגיעה מינית פיזית במהלך חייהן.

איזון מגדרי במשחקי האולימפיאדה

קרדיט: John Locher/AP‏

המשחקים האולימפיים של שנת 2021 החלו ב-23 בפברואר ומהווים את האולמיפיאדה המאוזנת מגדרית הראשונה אי פעם. כמעט 49% מהספורטאים שהשתתפו היו נשים. גם סיקור המשחקים בפריים טיים הופץ באופן שווה בין תחרויות הנשים והגברים בהשווואה לשנים הקודמות.

המטרות לאולימפיאדה 2024 הן 100% איזון מגדרי, 22 תחרויות משותפות ו-28 מתוך 32 ענפי הספורט יהיו לגמרי מאוזנים מגדרית.

הצטרפו אלינו למיטאפ הראשון שאנו מארגנות שיביא לקדמת הבמה כמה מנשות העסקים המצליחות והמעוררות השראה, בשוק ההייטק הישראלי, שהובילו שינוי. 
עולם היזמות הנשית אשר רק גדל וגדל בשנים האחרונות, מעודד נשים בתפקידים בכירים לחתור ל-Gender Equality באמצעות יוזמה, תעוזה ותשוקה. 
לצד הליינאפ העשיר ביזמיות ישראליות, נארח תערוכת אמנות של אמניות ישראליות ומוזיקה טובה.

הזמנה אישית תישלח לנרשמות במייל. כמות המשתתפים.ות באירוע מוגבלת ולכן תתאפשר כניסה רק לנרשמים.ות מראש.