Luxury branding – שיווק יוקרה

אסטרטגיית שיווק בעסקי היוקרה בנויה סביב 'ערך החלום', מודל ה-STP ו-7 עמודי תווך שרוב אנשי השיווק מכירים: מוצר, מחיר, מקום, מאמץ המכירה, אנשים, תהליך ועדויות נוספות. האלמנטים הבסייסים הללו לבניית מותג יוקרה הם ניצחיים, אך השינויים שקרו בעולם בזמן האחרון גרמו גם לתחום הזה להשתנות באופן דרמטי.
Luxury brands
Luxury brands

הצרכנים של מותגי היוקרה נמצאים בראש הפירמידה. הם משלמים המון כסף עבור המוצרים, מה שגורם להם להיות תובעניים ולבקש את מה שהם עצמם אפילו לא ציפו. מלבד חווית קנייה בלתי נשכחת הם לא מתעניינים רק במה שהמוצר עושה, אלא גם איך הוא גורם להם להרגיש ואיך הוא גורם להם להיראות כלפי חוץ. אפשר לראות שמותגי היוקרה כבר מזמן אחראים להרבה יותר ממה שהם באמת מספקים והצרכנים מאמצים כל הזמן קריטריונים נוספים להערכת המותג כגון ‘קיימות’, ‘חדשנות’, ‘שוויון זכויות’ ועוד. 

בימינו, בשיווק יוקרה, חשוב ביותר להבין את הסביבה החברתית, הכלכלית והתרבותית הכוללת והשפעותיה על האוכלוסייה והכדור, על מנת להתחבר לצרכני הקצה הגבוהים ולענות על הצרכים והרצונות שלהם.

שיווק יוקרה - מה שטוב לפראדה טוב לנו

בשנים האחרונות, מותגי יוקרה מתרחבים לשווקים ולפלחים חדשים. ישנה כמות הולכת וגוברת של עניין בפריטי יוקרה בקרב מגוון רחב יותר של צרכנים אמידים. עם זאת, אין ספק שמותגי יוקרה צריכים לעבוד קצת יותר קשה כדי לשווק את עצמם מאשר סוגים אחרים של מותגים. אחרי הכל, הלקוחות שלהם לא מצפים לכלום מלבד הטוב ביותר, והם לא מפחדים להוציא כסף כדי להשיג אותו.

המפתח לאסטרטגיית שיווק יוקרתית מוצלחת

 1. גישה אחת היא להתמקד בבלעדיות של המוצר או השירות. ניתן לעשות זאת על ידי הקפדה על ייצור של מספר מצומצם של פריטים, או על ידי יצירת רשימת המתנה ללקוחות פוטנציאליים.
 2. מותרות החוויה, לעומת זאת, עוסקת ביצירת חוויה יוקרתית ללקוחות. זה יכול לכלול כל דבר, החל ממסלולי VIP ועד להגשת שמפניה בפגישות.
 3. גישה נוספת היא להתמקד באיכות המוצר או השירות. זה עשוי להיות כרוך רק בשימוש בחומרים האיכותיים ביותר, או בהצעת שירות מותאם אישית ללקוח.
 4. משווקי יוקרה עשויים גם להתמקד במורשת ובהיסטוריה של המותג שלהם, תוך דגש גדול על המוניטין הרחב. זו יכולה להיות דרך יעילה ליצור הילה של יוקרה ואם המותג שלכם הוקם לפני שנים, תקפידו לכלול ‘מדור היסטוריה’ עם עובדות מעניינות באתר שלך.
 5. שמירה על איזון בין חדשנות ומסורת באסטרטגיית היוקרה שלך. דרך מעניינת לעשות זאת היא על ידי שיתוף פעולה עם אמנים. דוגמה טובה היא מותג היוקרה הצרפתי לואי ויטון, שעבד עם יאיוי קוסמה, סטיבן ספראוס, טאקאשי מורקמי וג’ף קונס.
 6.  משווקי יוקרה יכולים להתמקד בתחושת היוקרה והרגש שהמותג או השירות שלהם מספקים. זוהי דרך מצוינת לתקשר עם קהל הלקוחות ולעורר בהם רגשות ותחושת ציפייה להרגשת היוקרה.

לכל אסטרטגיית שיווק יש יתרונות וחסרונות משלה, אבל המפתח להצלחה הוא להבין איזו מהן תפעל הכי טוב עם קהל היעד שלך. ובכל גישה שמנהלי מותגי יוקרה נוקטים, הם חייבים להבטיח בכל מקרה שהמוצרים והשירותים שלהם יישארו ‘חלומיים’.

טיפים לשיווק יוקרה

שיווק מותגי יוקרה יכול להוות אתגר, מכיוון שלעתים קרובות יש גבול דק בין יצירת תדמית של בלעדיות לבין לגרום למותג להיראות בלתי ניתן להשגה. קבלו טיפים שיעזרו לכם להגיע לצרכני יוקרה מבלי לפגוע בזהות המותג שלך:

 1. שמרו על זה פשוט – מותגי יוקרה צריכים להימנע משימוש ביותר מדי מילים או תמונות מורכבות בתוצרי השיווק שלהם. המטרה היא לשדר תחושה של תחכום ובלעדיות, לא להציף לקוחות פוטנציאליים במידע.
 2. התמקדו באיכות, לא בכמות – עדיף לקבל מספר קטן של לידים באיכות גבוהה מאשר מספר גדול של לידים באיכות נמוכה. כאשר מותגי יוקרה משווקים להמונים, הם מסתכנים בהקטנת המסר שלהם ומשיכה של קהל לא רצוי.
 3. צור הצעת מכירה ייחודית – הדרך הטובה ביותר לתת למותג שלך יתרון תחרותי היא ליצור הצעת מכירה ייחודית (USP). זוהי אמירה שמסבירה מה הופך את המותג שלך למוצר ייחודי ולמה לקוחות צריכים לקנות דווקא ממך ולא מהמתחרים שלך. ה-USP שלך צריך להתבסס על החוזקות הייחודיות של המותג שלך וכיצד החוזקות הללו יכולות להועיל ללקוח. לדוגמה, אתה יכול להתמקד ביוקרה, איכות או שירות לקוחות. ודא שה-USP שלך בלתי נשכח וקל להבנה.
 4. ירידה לפרטים קטנים – מאריזה ועד עיצוב מוצר, כל היבט של מותג יוקרה צריך לשקף איכות ותשומת לב לפרטים. חשוב ליצור זהות מותגית חזקה שתגרום לך לבלוט מעל המתחרים. 
 5. התמקד בחוויית הלקוח – מהרגע שלקוח מקיים אינטראקציה עם המותג שלך, אתה צריך לשאוף ליצור חווית יוקרה.
 6. הציעו שירות בהתאמה אישית – מותגי יוקרה צריכים להציע גם שירותים בהתאמה אישית המותאמים לכל לקוח בנפרד. זה יכול לכלול התאמה אישית של מוצרים או מסלולים על פי דרישות הלקוח. 
 7. השתמשו בדימויים ובשפה מעוררי השראה – תמונות של יוקרה ובלעדיות חיוניות למותגי יוקרה. השתמשו בתמונות מעררות השראה שיגמרו ללקוח להרגיש שהוא יכול להיות חלק מאורח החיים הזה אם יקנה את המוצר שלך. החומרים השיווקיים שלך צריכים להשתמש גם בשפה המדגישה את האיכות והבלעדיות של המוצרים שלך. זה יצור קשר רגשי עם הלקוחות ויעודד אותם לקנות את המוצר שלך. 
 8. היו סלקטיביים לגבי ערוצי השיווק שלכם – לא כל ערוצי השיווק שווים. פרסום באתר ענק איכותיים עם טראפיק גבוהה כנראה יהיה יותר איכותי מפרסום במקומון של פתח תקווה (כותבת המאמר הינה מפ”ת ואין שום כוונה לפגוע בשמה הטוב של עיר האורות). ודאו שהמסרים שלך עקביים – מהאתר שלכם ועד לפוסטים ברשתות החברתיות, הכל צריך לשקף את תמונת היוקרה שאתם מנסים ליצור.
 9. היו מחושבים בשימוש שלכם בסושיאל –  מותג יוקרה צריך להיות פעיל בפלטפורמות של מדיה חברתית כדי לייצר מודעות למותג. עם זאת, חשוב לשמור על תחושת מסתוריות ובלעדיות עם הנוכחות המקוונת שלכם.  כדאי גם לשקול את הדמוגרפיה של קהל היעד שלך ולהשתמש בפלטפורמות הדיגיטליות שיגיעו אליו בצורה היעילה ביותר. על פי התחזית, דור Y ודור Z ייצגו 45 אחוז מכלל מכירות היוקרה עד 2025. הם צריכים למלא תפקיד חשוב באסטרטגיות השיווק הדיגיטלי שלכם. 
 10. הישארו מעודכנים בטרנדים יוקרתיים – חשוב להיות מודעים במה מעוניינים לקוחות יוקרה, ולהתאים את האסטרטגיה השיווקית בהתאם.

מותגי יוקרה עוסקים ביצירת חוויה בלעדית, מעוררת השראה ובלתי נשכחת. עם זאת, שיווק מותגי יוקרה הוא יותר מסתם יצירת אתר יפה, תוך שימוש במשפיעני רשת גדולים. כדי להתבלט באמת בשוק היוקרה של היום, מותגים צריכים להיות בעלי אסטרטגיה, ממוקדי מטרה ולקוחות במאמצי השיווק שלהם – ואם אתם לא בטוחים שאתם יודעים איך לעשות את זה, אנחנו פה.