כבר לא יצור מיתולוגי – מיתוג מעסיק ליוניקורן שיהפוך אתכם לדקאקורן

כדי לוודא שתתקדמו עם הסטארט אפ שלכם כמה שיותר גבוה - דרוש לגייס את האנשים הטובים ביותר, בשביל זה צריך לדאוג למיתוג מעסיק מדויק ובעל נוכחות שיגרום לכם לבלוט בין ים הסטארטאפים במדינת תל אביב. פירטנו כאן חמישה שלבים לאיך עושים את זה נכון בעולמות ההייטק ונתחיל בשאלה - מה זה מנצנץ ושווה יותר מ-10 מיליארד דולר?
Unicorn

בשנת 2022, להיות יוניקורן זה כבר לא מספיק מגניב. מה שכולם שואפים לו בסיליקון וואלי ומחוץ לה הוא להפוך ל-Decacorn. או במילים אחרות, סטארט-אפ שמוערך בשווי של יותר מ-10 מיליארד דולר(!) – נכון להיום בעולם יש פחות מ-30 חברות כאלו (היי Rapyd, תודה על ייצוג כחול-לבן), ועוד מספר מועט יותר של חברות שמתקרבות לזה. אז איך הסטארטאפ שלכם יהפוך לאחד כזה? 

עובדה מעניינת – רבע מהסטארטאפים נכשלים בגלל בנייה לא נכונה של הצוות. לכן בשביל שהסטארטאפ שלכם יצליח אתם צריכים רעיון טוב, תוכנית עסקית נכונה, שיווק מדהים וכמובן – את הא.נשים הכי טובים בשוק. כאלו שמתחזקים חשיבה חדה וחדשנית, וגם כישרון שמתפוצץ לכל עבר. זה לא סוד שגיוס עובדים *כאלו* הוא אחד האתגרים הכי קשים לפיצוח בשוק – והתחרות רק גדלה עם הזמן. ולכן אם אתם רוצים להיות אטרקטיביים ולמשוך את אותם עובדים להתעניין בכם (משימה לא פשוטה בפני עצמה) – צריך להבין היטב מה היתרונות של הסטארט-אפ שלכם, ואיך למקם אותו בשוק העבודה הרווי בכשרונות. כי אנחנו מזמן – שוק שכולו עובדים.

מה אומרים על הסטארט-אפ שלכם כשאתם מחוץ לחדר?

מכירים את המשפט המפורסם על מיתוג אישי? אז אותו עיקרון רק עם מיתוג מעסיק. רגע מה? כן, כן – Employer Branding זה הדבר הכי חם בשוק ההייטק, והסטארטאפים בפרט. הכנו לכם כבר כתבה מקיפה בנושא, ואם אתם מתעצלים לקרוא – מדובר באופן שבו השוק, העובדים בפועל והעובדים הפוטנציאליים רואים את החברה. השאיפה היא  להיות החברה שכולם רוצים לעבוד בה, ומי שעובד בה כבר, לא ירצה לעזוב. 

הרבה חברות כבר הבינו את החשיבות של מיתוג מעסיק – ואפשר לראות חברות בינוניות עד גדולות מזיעות במטרה לעשות הכל כדי לנסות להשיג את הטאלנט.ית הבאים.
טיפ של בריינריות🧠אנחנו יודעות שזה מקרה ביצת הזהב והתרנגולת, אבל אם אתם סטארט-אפ בתחילת דרכו – ללא מיתוג מעסיק יהיה לכם יותר קשה למשוך את תשומת הלב של העובדים הפוטנציאליים. השורה  התחתונה – אם המועמדים שלכם לא יודעים מי אתם ומה אתם עושים, אז למה שהם יבחרו בכם על פני מעסיקים אחרים?

טיפ של בריינריות🧠 מודיעות חגיגית, שבין אם תרצו או לא – ברגע שיש לכם עובדים – יש לכם מותג מעסיק!

אוקיי, אוקיי, אז הבנתם את הנקודה, מה עכשיו? 

Passion led us here

השלבים הבסיסיים ליצירת מיתוג מעסיק בסטארט-אפ שלכם

#שלב_אפס - Wake Up call - הזמן הכי טוב הוא עכשיו!

בכל הקשור למיתוג מעסיק לסטארטאפ, אל תחכו! ככל שהחברה קטנה יותר ונמצאת בתחילת דרכה יהיה קל יותר למצוא את הייחודיות שלה, לגייס את כלל הצוות סביב הערכים שאתם רוצים להוביל, ולפעול בכל הערוצים באופן שיקדם אתכם אל עבר המטרה. גם אם אתם סטארט-אפ שעבר כברת דרך, אף פעם לא מאוחר להתחיל.

#שלב_ראשון - EVP

הצעת ערך לעובד. זהו את היתרון המרכזי שלכם בתור מעסיקים, מה הדבר שמבליט ומייחד אתכם אל מול כל השאר, ואם אין לכם אחד כזה או שהוא לא מספיק טוב – תבנו אחד כזה. להחזיק ב-9 סוגי חלב, ולככב בקבוצת ‘צרות בהייטק’ אולי הספיקו בעבר כדי למשוך את המועמדים, אבל לכישרונות הצעירים של היום אכפת יותר מעבודה בחברה שהערכים והמטרות שלה תואמים לשלהם. אחרי שתאתרו את הצעת הערך שלכם זה הזמן לשלב אותה בכל מה שקשור לגיוס א.נשים – פוסטי דרושים, רשתות חברתיות ואתרי קריירה. וודאו שצוות משאבי האנוש והמרקטינג שלכם יודע מהו ה-EVP וגם מקרין זאת החוצה.

יחד עם זאת, צריך למצוא ייחוד גם במיתוג הכללי. תעשיית ההייטק נצבעה כולה ברקעים שחורים וצבעי ניאון בשלטי החוצות שלהם – am:pm רכבו על הגל ויצאו בקמפיין “גיוס אנשים” פיקטיבי שכל מטרתו היא רק לעקוץ את חברות ההייטק אשר פשוט משכפלות את עצמן ואת המיתוג שלהן. תהיו ייחודים! בהכל. אתם צריכים לבלוט ולמשוך את העין, ולא להיבלע בין צבעי הניאון שמקיפים אותנו בשלטים מכל עבר.

טיפ של בריינריות🧠 הוספנו לכם בסוף הכתבה צ’ופר מלא בגלאם ונצנצים, שממש, אבל ממש לא תרצו לפספס.

#שלב_שני - Please, don't kill my vibe - תרבות ארגונית

צרו לעצמכם תרבות ארגונית ברורה אותה תרצו לקדם. זה מתחיל בשיחות על ברז בירה, ממשיך בנהלי עבודה מקצועיים, שיתוף פעולה צוותי (אבל באמת), ומסתיים במידת המחויבות של העובדים לחברה, והבטחת אריכות ימים לעסק שלכם. ובקיצור, תחילו את האווירה והמסגרת שתרצו שהצוות והעובדים יפעלו בתוכה. כמובן שהתרבות הארגונית היא אייג’לית (כמו כל דבר בסטארט-אפ), ועם זאת צריך ליצור בסיס חזק עם קווים מנחים וברורים.

טיפ של ברנריות 🧠- כדאי להשקיע זמן ומשאבים כדי לגלות איך הצוות שלכם מרגיש, ומהם הערכים המשותפים שלכם. זו תהיה התחלה מצוינת לקראת בניית תרבות ארגונית שתימשך ככל שהצוות שלכם יתרחב והעסק שלכם יגדל. תעשו שיחות חתך, תקפידו על שיחות מסדרון עם העובדים, תתיעצו עם העובדים הוותיקים יותר כיצד הם רואים את התרבות הארגונית וכיצד, לדעתם, ניתן לחזק ולהעצים אותה.

#שלב_שלישי - תכינו את זכוכית המגדלת והפנקס הדיגיטלי - כי אנחנו הולכים למצוא את קהל היעד

כשמדובר במיתוג מעסיק קל להניח שיש קהל יעד מרכזי אחד – העובדים והעובדות הפוטנציאליים אותם תרצו למשוך. אך קהל יעד מרכזי אחר ולא פחות חשוב, הוא העובדים הקיימים בחברה. הם הרוח החיה של הסטארט-אפ (הבנתם? כי זה יוניקורן), ויותר מהכל – הם השגרירים שלכם. הם אלו שיכולים להביא לחברה את הטאלנט.ית הבאה. או כמו שאומר המשפט הידוע – אין המנכ”ל מעיד על הנפקתו (או משהו כזה).

עכשיו, אחרי שסגרנו את עניין החשיבות של שני הקהלים – יש להבין מה בדיוק מאפיין כל אחד מהם ומה מדבר אליהם. אנחנו ממליצות לא לחסוך במחקר עומק בנושא, בשביל למקד את המסרים שלכם ולפנות בדיוק, אבל בדיוק לקהל היעד הנכון.

 טיפ של ברנריות 🧠-  פלטפורמה מומלצת לחיפוש קהלים היא Socialbakers*.

#שלב_רביעי - לא תמיד הרבה זה יותר טוב - בחירת ערוצי שיווק

אז החלטתם מה מייחד אותכם ואפיינתם את קהל היעד המדויק – זה הזמן להבין באילו פלטפורמות לפנות אליו: אוף ליין? ברשתות חברתיות? ואם כן, אילו? מי הדמויות הבולטות בהעברת המסרים בערוצי השיווק שבחרת?
המחשבה שצריכה להנחות אתכם היא היכן קהל היעד שלכם מבלה את רוב זמנו, ומאיפה וממי הוא שואב השראה? האם לבנות אתר משרות וקריירה נפרד או כדאי לשלב את המשרות באתר הסטארטאפ שלכם? כמובן שבחירת ערוצי השיווק מתבססת בעיקר על הבנת קהלי היעד והיכן הם נמצאים (האח הגדול רואה הכל).

כמה דוגמאות מהזמן האחרון:

ענקית הטכנולוגיה אמדוקס חברה לזמרת והיוצרת נגה ארז אשר יצרה שיר במיוחד (!) לחברה בשימוש הסלוגן The “A” in amazing. השאלות שחייבות להישאל בנושא הזה – האם נגה ארז פונה לקהל היעד שאליו אמדוקס רוצים להגיע? האם העובדים הפוטנציאלים שלהם רואים טלויזיה ואת הפרסומות? האם זה מחזק את תרבות המותג שאדמוקס מנסים לשמר?
ציון הברנריות –  🧠🧠

בחודש אוקטובר האחרון רחובות תל אביב הוצפו בשילוט מסתורי עם המסר Join the movement, שבעצם הזמין א.נשים לענות על 3 שאלות תכנות ולצרף את פרופיל הלינקדאין שלהם – מה שנראה והריח כמו קמפיין גיוס מתוחכם הוביל לכרטיסים שחולקו להמון הרחב לאירוע הפקה ענק של Rapyd.(שהיא ה decacorn  היחידה בארץ, אז אולי שווה ללמוד מהם משהו) שאלות שאנחנו היינו שואלות – כמה מתוך הא.נשים שנכנסו למאגר היו רלוונטים באמת למשרות?
ציון הברנריות –  🧠🧠🧠🧠

העובדים הקיימים כערוץ שיווק (או: בדיקת עירנות)
זוכרים את השלב השלישי? אולי אין לכם עדיין צוות משאבי אנושי וגיוס, אבל אתם תמיד יכולים להשתמש במה שכבר יש לכם: הצוות שלכם. גיוס הוא ספורט קבוצתי. אם כבר יש לכם עובדים שנהנים ממקום העבודה תהפכו אותם לשגרירי מותג. שימו אותם בפרונט באתר הקריירה שלכם וברשתות החברתיות ועודדו אותם לשתף את החוויות והדעות שלהם מהעבודה בשביל להגדיל את הקהל אליו אתם מגיעים.

#שלב_חמישי - בקרה ומדידה - Data is king

אז גיבשתם אסטרטגיה, המסר נבנה, מודעות הדרושים החלו להתפרסם ומצאתם את הדרך הנכונה ביותר לפנות לעובדים שלכם – נהדר! עכשיו רק צריך לוודא שזה ממשיך לעבוד. תעבירו שאלונים לעובדים, ובקשו מהם להעביר ביקורת על תהליך הקליטה שלהם בחברה, כך תבינו האם יש דרך להשתפר. נסו להבין מהעובדים החדשים שלכם מה גרם להם להגיש מועמדות דווקא לסטארטאפ שלכם. התרבות הארגונית, קהלי היעד והמטרות שלכם משתנות כל הזמן. לכן כמובן שגם אסטרטגיית מיתוג המעסיק שלכם תשתנה בהתאם ותעבור שיפורים ושינויים מתמידים. 

 טיפ של ברנריות 🧠- על סקר מחוברות ארגונית כבר שמעתם? 

תעבירו מידי פעם סקר לעובדים שלכם, בשביל לגלות עד כמה הם באמת מחוברים לארגון. השאלות אמורות לעסוק במחוברות העובדים לארגון (האם הם מרוצים ממקום העבודה? האם הוא גאה לעבוד בחברה? האם אמליץ לחברים לעבוד בחברה?), מחוברות העובדים לתפקיד שלהם, שאלות אשר יבחנו את הקשרים הניהוליים בחברה ואת רמת האמון ברמות העבודה השונות.

זהו, כמעט סיימנו! ואם עוד לא השתכנעתם בנוגע לחשיבות של מיתוג מעסיק: תשעה מתוך עשרה סטארטאפים נכשלים, אבל מיתוג מעסיק חזק יכול לעזור להפחית את הסיכון ולמשוך מועמדים שמתלהבים מהפוטנציאל של הסטארט-אפ שלך בדיוק כמוכם.

אז אחרי שהבנתם את השלבים הבסיסיים ליצירת מיתוג מעסיק, ואחרי שהבטחנו לכם צ’ופר מיוחד בואו לבחון את הסטארטאפ שלכם ולהבין מה מצבכם בשוק.

כן, כן, מגישות לכם על מגש ורדרד עם נצנצים טמפלייט שיכול לעזור לכם להבין מהו ה-EVP שלכם ומה אפשר לעשות בשביל לשפר אותו

ואם אתם ממש רוצים להתחיל להתעסק במיתוג מעסיק, אבל לא ממש יודעים איך באמת להתחיל או לא מוצאים את הזמן. בשביל דברים כאלה, המציאו אותנו.  למה אתם מחכים? דברו איתנו.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

שמרו לי מקום